Newsletter

Stomatologia dziecięca

Dbanie o dziecięce zęby warto zacząć od wizyty adaptacyjnej. Dziecko powinno mieć możliwość spokojnego zapoznania się z gabinetem dentystycznym, znajdującymi się w nim urządzeniami i narzędziami, ma prawo zadawać pytania i otrzymywać na nie zrozumiałe odpowiedzi. Pierwsza wizyta powinna ugruntować w dziecku pozytywne skojarzenia, aby w przyszłości, przed wizytą u stomatologa, nie wpadało w histerię i płacz, a w dorosłym życiu -  nie odczuwało niepotrzebnego, nieuzasadnionego strachu.

Zrobimy co w naszej mocy, by gabinet dentystyczny kojarzył się Państwa dziecku z bezbolesnymi, przyjemnymi kontrolami ładnego uśmiechu. Do każdej wizyty proponujemy dołożyć „nagrodę za odwagę” dla małego bohatera. Każde dziecko traktujemy jak swoje, chcemy, by czuło się komfortowo, bezpiecznie i przebywało w przyjaznej atmosferze. Oto cała tajemnica sukcesu bezstresowej wizyty u stomatologa, zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica.

Wszystkich naszych milusińskich zapraszamy na wyprawę do tajemniczego, niezwykłego świata Pana Ząbka.

 • Kolorowy Pan Ząbek - Twinky Star, to nowoczesne światłoutwardzalne wypełnienie stosowane w leczeniu zębów mlecznych u dzieci. Maluchy mają do wyboru siedem bajkowych kolorów: żółty, pomarańczowy, zielony, niebieski, różowy, złoty i srebrny, przez co leczenie zęba może zamienić się w interesującą przygodę. Kolorowe wypełnienie jest odporne na ścieranie, wykazuje wysokie właściwości adhezyjne (przylegające), a przede wszystkim uwalnia fluor niezbędny do prawidłowego procesu wyrzynania się zębów stałych.
   
 • Lakierowany Pan Ząbek - lakierowanie fluorowe, zwane także fluoryzacją zębów, jest zabiegiem profilaktycznym, mającym na celu wzmocnienie szkliwa (zwiększenie liczby jonów fluorowych zawartych w szkliwie). Lakierowanie można wykonać już u najmłodszych dzieci; zabiegowi poddawane są wszystkie zęby. Fluor sprawia, że zęby stają się odporne na demineralizację i zapobiega powstawaniu próchnicy. Pierwiastek ten, zawarty w niewielkich ilościach w pastach do zębów i innych popularnych preparatach do stosowania w domu, na pewno wspomaga dbanie o zdrowe zęby, ale raz na jakiś czas warto wybrać się do gabinetu stomatologicznego i wykonać taki zabieg profesjonalnie.

  Lakierowanie polega na naniesieniu preparatu o wysokim stężeniu fluoru na oczyszczone i osuszone zęby. Lakier fluorowy stosowany u dzieci ma barwę miodu (w przeciwieństwie do bezbarwnego, stosowanego u dorosłych), dzięki czemu lekarz stomatolog kontroluje ilość nakładanego preparatu. Zasychając na zębach, preparat ten tworzy przezroczystą warstwę ochronną, która stopniowo i długotrwale uwalnia niewielkie ilości leczniczego fluoru. Lakier fluorowy jest całkowicie bezpieczny i nie stwarza żadnego ryzyka przy przypadkowym połknięciu.   

  Głównymi wskazaniami do lakierowania zębów u dzieci są:
  o    próchnica,
  o    noszenie aparatu ortodontycznego,
  o    używanie protez ruchomych,
  o    choroba i przyjmowanie leków powodujących suchość jamie ustnej,
  o    obnażenie szyjek zębowych
  o    inne.
  Lakierowanie wykonuje się w zależności od skłonności do próchnicy, od jednego do czterech razy w roku - o częstotliwości zabiegu decyduje lekarz stomatolog.
   
 • Lakowany Pan Ząbek - lakowanie zębów jest zabiegiem profilaktycznym polegającym na wypełnieniu bruzd, zagłębień i szczelin zębów trzonowych i przedtrzonowych światłoutwardzalną substancją zwaną lakiem szczelinowym.
  W bruzdach na powierzchniach zębów zalegają resztki pokarmowe, sprzyjające powstawaniu płytki bakteryjnej, która z kolei jest pierwszym krokiem na drodze do pojawienia się próchnicy. Zwykłe szczotkowanie zębów niestety nie wystarczy - struktura i głębokość bruzd uniemożliwia dokładne ich oczyszczenie mechanicznymi, domowymi sposobami. Lak szczelinowy tworzy warstwę ochronną dokładnie wypełniając bruzdy na powierzchni zęba. Lakowanie zajmuje nie więcej, jak kilka minut dla jednego zęba. Każdy ząb  jest dokładnie czyszczony, osuszany, następnie zalakowany i naświetlony lampą polimeryzacyjną. Zabieg jest całkowicie bezbolesny.

  Lakowanie zębów u dzieci należy przeprowadzić możliwie wcześnie i należy je traktować zapobiegawczo, przed pojawieniem się symptomów próchnicy. W szczególnych przypadkach, zabieg lakowania wykonuje się w początkowym stadium próchnicy, uprzednio poszerzając bruzdy cienkim wiertłem szczelinowym. Zabieg poszerzonego lakowania bruzd również jest bezbolesny. Lakowanie powinno się wykonywać raz na kilka lat.

Lakowanie i lakierowanie, to dwa często mylone z sobą zabiegi.

Lakowanie dotyczy głównie dzieci, lakuje się mleczne zęby trzonowe i stałe zęby trzonowe i przedtrzonowe (od „czwórek” do „ósemek”), u dorosłych jedynie tzw. „ósemki”, które, choć są zwane zębami mądrości, lubią szybko się „psuć”. U dzieci jako pierwsze wśród zębów stałych lakuje się „szóstki” (5-6 rok życia).

Natomiast lakierowanie, zwiększające poziom ochronnego fluoru w szkliwie, zalecane jest wszystkim osobom, bez względu na wiek.                             

W przypadku dzieci, warto zacząć wizyty u stomatologa od przeprowadzenia tych właśnie zabiegów z uwagi na ich bezbolesny, całkowicie nieinwazyjny charakter. Maluch nabierze zaufania do stomatologa, a rodzic będzie spokojny o każdą kolejną wizytę.

Lakowanie i lakierowanie są podstawą współczesnej profilaktyki jamy ustnej i stanowią doskonały początek dbania o piękny, zdrowy uśmiech.


<< powrót do listy