Newsletter

Stomatologia estetyczna

Świat pędzi do przodu. Społeczeństwo wypracowuje nowe normy zachowań. Pewne rzeczy wypada, pewne - nie. Na pewno wypada mieć zdrowy uśmiech i zadbane zęby.

Dla wielu osób wybielanie zębów jest wciąż czymś nowym, niepotrzebnym, a nawet złym, świadczącym o egoizmie i powierzchowności. Aktorzy, modelki, piosenkarze - ludzie ze szklanego ekranu i ich idealnie białe zęby są czasami tacy odlegli i nierealni, że wręcz nie można traktować ich poważnie. A jednak, białe zęby tak jak tysiące lat temu, tak i teraz są synonimem dobrobytu i zdrowia; piękny uśmiech dodaje nam atrakcyjności, wzmacnia poczucie własnej wartości i dodaje pewności siebie w kontaktach z innymi ludźmi.

Nie każdego natura obdarzyła idealnie białym hollywoodzkim uśmiechem, a piękne, białe zęby, to marzenie niejednego człowieka. Na szczęście stomatologia estetyczna gwarantuje możliwość zrealizowania najskrytszych pragnień, także tych o olśniewająco białym uśmiechu.

Istnieje kilka metod wybielania zębów:

1. Wybielanie zębów lampą Bio White
Metoda wybielania zębów lampą Bio White skierowana jest do osób, które chcą osiągnąć perfekcyjny efekt w krótkim czasie. Naświetlanie zębów lampą Bio White usuwa przebarwienia powstałe w wyniku niewłaściwej diety, picia kawy, czy palenia tytoniu, a także zmiany barwy zębów związane z wiekiem i stosowaniem niektórych leków. Zabieg wybielający trwa nieco ponad  godzinę i jest w pełni bezpieczny dla zdrowia pacjenta.
Przed zabiegiem wybielania zębów lekarz stomatolog może najpierw zaproponować lub zalecić jako konieczne usunięcie osadu lub kamienia nazębnego. Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo w zakładce Profilaktyka chorób jamy ustnej.

Działanie lampy Bio White
Lampa Bio White emituje zimne światło o długości fali 505nm i przyspiesza uwalnianie aktywnego tlenu, co w połączeniu z nałożonym na zęby żelem zawierającym nadtlenek wodoru usuwa przebarwienia szkliwa.     

Czy wybielanie lampą Bio White jest bezpieczne?
Tak. Wybielanie zębów przeprowadzone przez stomatologa jest całkowicie bezpieczne. Bardzo rzadko, ale zdarza się, że po zabiegu może wystąpić nadwrażliwość zębów i dziąseł, która powinna jednak ustąpić w przeciągu 24h. Nadwrażliwość ta jest normalną reakcją organizmu.

Białe białemu nierówne
Efekt wybielenia jest kwestią indywidualną, zależną od osobistej podatności każdego człowieka na tego typu zabiegi. U jednego zadowalający efekt może pojawić się już po jednym seansie naświetlania lampą, inny będzie potrzebował powtórnej wizyty.

Czy są przeciwwskazania do wybielania?
Tak. Jak w wielu innych przypadkach, z wybielania powinny zrezygnować kobiety w ciąży i karmiące piersią oraz osoby chore na epilepsję lub chorobę Parkinsona. Wybielania zębów powinny także unikać osoby z nadwrażliwością zębów na podrażnienia. Przeciwwskazaniami do wybielania są także:
- nieszczelnie wypełnienia,
- odsłonięta zębina,
- choroby przyzębia,
- próchnica,
- kamień i osad nazębny.
Wybielanie zębów można wykonać nie wcześniej niż po 16 roku życia, do czasu pełnego rozwoju zębów.    

Jak wygląda zabieg?    
Przed zabiegiem stomatolog ocenia barwę zębów pacjenta i prezentuje na kolorniku VITA możliwy do uzyskania zakres wybielenia po jednym seansie. Następnie stomatolog oczyszcza zęby pacjenta, aplikuje koferdam chroniący dziąsła oraz żel z aktywnym nadtlenkiem wodoru na szkliwo zębów. Oczyszczanie zębów stomatolog wykonuje zwykłą szczoteczką do zębów, ale w przypadku gdy na zębach jest osad nazębny i kamień wykonuje skaling lub przeprowadza piaskowanie zębów (więcej informacji na ten temat znajdą Państwo w zakładce Profilaktyka chorób jamy ustnej). Tak przygotowane zęby zostają poddane trzem dwudziestominutowym seriom naświetlania lampą Bio White. Po zakończeniu zabiegu wybielania określa się uzyskany kolor.

Co po zabiegu?   
Po zabiegu szkliwo zębów jest odwodnione i podatne na zabarwienia, dlatego przez dwie godziny nie należy jeść i pić niczego poza wodą mineralną. Z uwagi na to, że po seansie wybielającym może wystąpić nadwrażliwość zębów, dobrze jest unikać bardzo gorących i bardzo zimnych napojów. Przez kolejne 48h należy unikać żywności napojów barwiących szkliwo (kawa, herbata, wino czerwone, barszcz, słodzone napoje gazowane, soki owocowe, buraczki, jagody, przyprawy, jak kurkuma i inne silnie barwiące), osoby palące tytoń również powinny zaprzestać na ten czas palenia. Nie powstrzymanie się przed wypiciem, czy zjedzeniem któregoś z barwiących produktów może zniweczyć efekty zabiegu.

Jak długo efekt wybielenia utrzyma się na zębach?
Tak samo, jak z efektem zabiegu wybielającego, tak i z okresem jego trwania - jest to kwestia indywidualna, zależna w dużej mierze od prowadzonego stylu życia. Częste spożywanie produktów i napojów barwiących na pewno szybciej przyczyni się do stopniowego zanikania efektu wybielenia, który przeciętnie utrzymuje się około 20-24 miesięcy. Chcąc jak najdłużej utrzymać białe zęby warto stosować dobre pasty wybielające nie ścierające szkliwa oraz prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej.

Czy wybielają się wypełnienia i uzupełnienia protetyczne?
Kolor wypełnień może ulec czasowej zmianie, ale w niedługim czasie wraca on do swojego pierwotnego odcienia. Zdarza się, że wypełnienia zmieniają barwę - w takim wypadku, nie wcześniej, niż przed upływem 2 tygodni (po czasie ustalenia się przezierności zębów), można wymienić wypełnienia na jaśniejsze. Natomiast barwa uzupełnień protetycznych nie ulega zmianie.

Wybielać, nie wybielać...?  
 
Oto jest pytanie. Zabieg wybielający jest zabiegiem wyłącznie kosmetycznym i z pewnością nie wpłynie na polepszenie zdrowia zębów. Warto zadać sobie pytanie: czy jest mi to potrzebne i co z tego będę miał? Czy będę szczęśliwszy, piękniejszy, dostanę awans w pracy, umówię się wreszcie na randkę... i tak dalej? Rozmyślania w tym zakresie pozostawiamy każdemu z osobna, a chętnych serdecznie zapraszamy do skorzystania z oferty stomatologii estetycznej w naszych gabinetach.

2. Wybielanie zębów metodą nakładkową do samodzielnego wykonania w domu
Metoda nakładkowa ma swoje wady i zalety.
Do zalet należy utrzymujący się długotrwały efekt wybielenia oraz możliwość wykonywania zabiegu w warunkach domowych.
Minusem tej metody jest czas oczekiwania na efekty - od tygodnia do nawet kilku miesięcy oraz....sama metoda.
Wybielanie polega bowiem na nakładaniu na zęby specjalnych nakładek zawierających nadtlenek mocznika o stężeniu od 10 do 20 procent (nakładki przygotowuje się na podstawie wycisku zgryzu pobranego przez stomatologa); nakładki stosuje się na noc (4h), można także nakładać je w ciągu dnia  np. dwa razy po dwie godziny - nie każdy potrafi znaleźć sobie wystarczająco dużo cierpliwości i determinacji, ale warto, ponieważ efekt może naprawdę zaskoczyć. 

Dlaczego warto wybrać wybielanie zębów metodą nakładkową?
•    długotrwały efekt wybielenia,
•    nowoczesna, bezpieczna metoda,
•    nakładki nie powodują podrażnień, ani dyskomfortu, dokładnie przylegają do zębów,
•    można stosować na pojedyncze zęby, jak i całą szczękę,
•    do stosowania w domu.

Amerykańcy naukowcy i lekarze stomatologii uznali nakładkową metodę wybielania zębów, jako najbezpieczniejszą i dającą najlepsze efekty.
Przed zabiegiem wybielania zębów lekarz stomatolog może najpierw zaproponować lub zalecić jako konieczne usunięcie osadu lub kamienia nazębnego (tak jak w przypadku wybielania zębów lampą Bio White). Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo w zakładce Profilaktyka chorób jamy ustnej.

Na czym polega wybielanie nakładkowe?
W gabinecie stomatologicznym pacjentowi pobiera się wyciski łuków zębowych. Na ich podstawie laboratorium protetyczne przygotowuje cienkie, przezroczyste silikonowe nakładki, dopasowane do kształtu zębów pacjenta. Nakładki wraz z zestawem strzykawek z preparatem wybielającym oraz szereg niezbędnych informacji o stosowaniu, pacjent otrzymuje podczas kolejnej wizyty od lekarza stomatologa.

Krok po kroku:
1. ustalenie koloru początkowego i końcowego,   
2. usunięcie kamienia nazębnego, kontrola szczelności wypełnień,   
3. pobranie wycisku łuku zębowego masą alginatową    
4. przygotowanie indywidualnych nakładek w laboratorium protetycznym,
5. przymiarka nakładek w gabinecie,
6. stosowanie w domu.

Stężenie preparatu wybielającego - jakie ma znaczenie?
Preparat wybielający aplikowany na nakładki może mieć stężenie 10%, 15% lub 20%, w zależności od wrażliwości zębów pacjenta. Nie należy kupować preparatów wybielających o większym stężeniu na różnego typu aukcjach internetowych i u nieznanych sprzedawców, gdyż mogą one być niebezpieczne dla zdrowia i życia człowieka!

Kiedy stosować nakładki wybielające?
Nakładki najlepiej zakładać w nocy, na cztery godziny. Można też nosić je w dzień, np. 2 razy po dwie godziny. Pierwsze efekty wybielania można zobaczyć już po dwóch aplikacjach.

Czy wybielanie jest szkodliwe dla zębów?
Stosowane w naszych gabinetach preparaty wybielające są najwyższej jakości, nie są szkodliwe, chorobotwórcze, ani nie osłabiają zębów.

Czy mogą wystąpić reakcje niepożądane?
Zdarza się, że po zabiegu zęby oraz dziąsła stają się wrażliwe na bodźce zmiany temperatury, czy dotyk. Reakcja taka zazwyczaj ustępuje stopniowo po kilku godzinach. W przypadku, gdy pacjent zaaplikuje zbyt dużo żelu wybielającego na nakładkę, może dojść do podrażnienia dziąseł - jest to reakcja niezwykle rzadko spotykana, ale jeżeli wystąpi - powinna minąć w przeciągu 48 godzin.
Możliwe reakcje niepożądane:
•    nadwrażliwość (objaw normalny, mija po kilku godzinach),
•    podrażnienie, stany zapalne dziąseł (należy przerwać wybielanie),
•    nierównomierny efekt wybielenia (przyczyną może być nierównomierne nałożenie żelu na nakładkę).

Czy są przeciwwskazania do wybielania?
Tak. Jak w wielu innych przypadkach, z wybielania powinny zrezygnować kobiety w ciąży i karmiące piersią oraz osoby chore na epilepsję lub chorobę Parkinsona. Wybielania zębów powinny także unikać osoby z nadwrażliwością zębów na podrażnienia. Przeciwwskazaniami do wybielania są także:
- nieszczelnie wypełnienia,
- odsłonięta zębina,
- choroby przyzębia,
- próchnica,
- kamień i osad nazębny.
Wybielanie zębów można wykonać nie wcześniej niż po 16 roku życia, do czasu pełnego rozwoju zębów.    

Jak postępować po zabiegu?

Przez okres dwóch tygodni należy unikać pokarmów i napojów barwiących szkliwo (kawa, herbata, wino czerwone, barszcz, słodzone napoje gazowane, soki owocowe, buraczki, jagody, przyprawy, jak kurkuma i inne silnie barwiące), osoby palące tytoń również powinny zaprzestać na ten czas palenia. Nie powstrzymanie się przed wypiciem, czy zjedzeniem któregoś z barwiących produktów może zniweczyć efekty zabiegu.
Warto wiedzieć, że palenie papierosów w czasie noszenia nakładki zwiększa ryzyko zachorowania na raka! Substancje zawarte w dymie tytoniowym posiadają większe działanie rakotwórcze w wyniku uwalniania z nadtlenku karbamidu wolnych rodników, które są wchłaniane przez błonę śluzową jamy ustnej.

Czy wybielanie zębów metodą nakładkową daje permanentny rezultat?
I tak i nie. Wybielanie metodą nakładkową daje naprawdę długotrwałe efekty. Jeżeli jednak nawyki żywieniowe i nałogi (palenie tytoniu) nie zostaną choć trochę zmienione lub ograniczone, efekt zabiegu z pewnością utrzyma się krócej. Sesję wybielającą można wówczas powtórzyć, ale będzie ona znacznie krótsza, niż pierwsza.

Czy martwe zęby też się wybielają?
Tak, ale jeśli ich przebarwienie wynika z zastosowanych do wnętrza preparatów, to wymagają one innego wewnętrznego rodzaju wybielania. Dlatego czasem po wybielaniu warto wymienić widoczne z przodu wypełnienia na jaśniejsze. Robi się to nie wcześniej niż 2 tygodnie po zakończeniu wybielania, bo dopiero po takim okresie kolor, tranlusencja (przezierność) zębów się ustalają.

Czy wybielają się wypełnienia i uzupełnienia protetyczne?
Kolor wypełnień może ulec czasowej zmianie, ale w niedługim czasie wraca on do swojego pierwotnego odcienia. Zdarza się, że wypełnienia zmieniają barwę - w takim wypadku, nie wcześniej, niż przed upływem 2 tygodni (po czasie ustalenia się przezierności zębów), można wymienić wypełnienia na jaśniejsze. Natomiast barwa uzupełnień protetycznych nie ulega zmianie.

  • Wybielanie pojedynczych zębów

Wybielanie pojedynczych zębów dotyczy najczęściej zębów martwych, leczonych kanałowo. Wbrew pozorom, wybielanie pojedynczego zęba wymaga kilku wizyt i jest dość złożonym procesem. Przebarwienia w zębach martwych powstają w wyniku przenikania do zębiny barwników krwi, martwej miazgi zęba i materiału wypełniającego kanał. Wybielanie to dotyczy więc wnętrza zęba, a nie zewnętrznej warstwy szkliwa.

Wybielenie pojedynczego zęba zaczyna się od opracowania kanału - stomatolog usuwa stare wypełnienie zęba, umieszczając wewnątrz wkładkę z preparatem wybielającym. Na kolejnej wizycie, z reguły odbywającej się w przeciągu kilku dni, stomatolog wyjmuje starą wkładkę i umieszcza nową. Ilość kolejnych wizyt, na których stomatolog powtarza proces wyjmowania i zakładania wkładki wybielającej, zależy od stopnia przebarwienia zęba (przeważnie od 2 do 5 wizyt). Podczas ostatniej wizyty, kiedy przebarwienie całkowicie zniknie, wypełnia się ubytek w koronie zęba materiałem kompozytowym.

  • Wybielanie zębów leczonych endodontycznie

Wybielanie zębów leczonych kanałowo różni się od typowego wybielania lampą Bio White lub metodą nakładkową. Należy wiedzieć, że:
• usunięcie próchnicy, wymiana wypełnień i usunięcie złogów mogą być wystarczające, by ząb odzyskał prawidłową, białą barwę,
• wyników wybielania nie można przewidzieć - nie wiadomo na pewno, jak martwy ząb przyjmie preparat wybielający,
• nie ma gwarancji pozytywnego efektu wybielania,
• proces wybielania może zając od 2 do 5 wizyt, co kilka dni,
• istnieje ryzyko zniszczenia lub złamania korony zęba przeznaczonego do wybielania,
• wybielony ząb może ponownie zmienić barwę na ciemniejszą.

Informacja dla pacjenta:
Pacjent, który poddał się wybielaniu pojedynczego zęba powinien:
- uważać, by nie złamać korony zęba,
- w przypadku utraty wypełnienia tymczasowego komory zęba, jak najszybciej zgłosić się do gabinetu.

Dlaczego moje zęby nie są idealnie białe?
Nie ma idealnego koloru zębów. Naturalny kolor zębów człowieka przechodzi od barwy białej, przez odcienie żółte, kremowe, szare i niebieskie. Kolor ten zależny jest od wielu czynników, takich jak dziedziczenie genetyczne, styl życia i dieta, przebyte choroby, czy stosowane leki.

Skąd się bierze kolor zęba?
Kolor zęba zależy od koloru zębiny, tkanki znajdującej się pod szkliwem, która zazwyczaj ma barwę kości słoniowej lub jakiś jej odcień. Ostateczny kolor zęba zależny więc od koloru zębiny i przebarwień powstałych na szkliwie. Przebarwienia te mogą być:
- zewnętrzne - powstałe pod wpływem picia kawy, herbaty (flawonom i kwercetyna), diety bogatej w żywność barwiącą (np. beta-karoten w marchwi, likopen w pomidorach), palenia tytoniu, patologiczne pęknięcia i otarcia szkliwa,
- wewnętrzne - spowodowane zmianami genetycznymi, wiekiem, przebytymi chorobami, stosowanymi lekami (np. tetracykliny stosowane w dzieciństwie), nadmiarem fluoru (fluoroza), urazem, krwotokiem miazgi, obecnością martwej miazgi w jamie zęba, uczuleniem na materiały stomatologiczne do wypełniania kanałów (jodoform, rezoform, azotan srebra, amalgamat, inne), itp.

Jeżeli dopiero rozważają Państwo wybielenie zębów i zastanawiają się Państwo nad skutecznością zabiegu w indywidualnym przypadku, poniższa klasyfikacja pomoże rozwiać podstawowe wątpliwości. Aby dowiedzieć się więcej serdecznie zapraszamy do naszych gabinetów, gdzie udzielimy Państwu wszelkich informacji na temat wybielania zębów.

Klasyfikacja przebarwień w czterostopniowej skali Feinmana:   

  • Przebarwienia I stopnia - przebarwienia niewielkie, równomierne, jasne: żółte, brązowe lub szare, obejmujące 3/4 korony zęba od strony brzegu siecznego, bez pasemek o innym odcieniu, są często skutkiem przyjmowania tetracykliny (przebarwienia tetracyklinowe pod wpływem UV zmieniają zabarwienie z żółto-brązowego na niebiesko-szare).  Duże szanse na wybielenie zęba.
    Przebarwienia II stopnia - przebarwienia bardziej zmienne pod względem rozległości i lokalizacji, ciemne: żółte, brązowe, szare, bez pasemek o innym odcieniu. są często skutkiem przyjmowania chlortetracykliny. Szanse na wybielenie zęba są zmienne, zależne od uwarunkowań osobniczych.
  • Przebarwienia III stopnia - przebarwienia ciemne: szare, niebieskie z pasemkami o innym odcieniu. Szanse na wybielenie zęba są dyskusyjne.
  • Przebarwienia IV stopnia - przebarwienia ciemne: brązowe lub czarne. Brak możliwości wybielenia zęba.

Warto wiedzieć, że...
Równe, białe zęby są w wielu kulturach symbolem statusu społecznego, zamożności i dobrego zdrowia (nie wspominamy tu o niektórych mieszkańcach Australii, czy Afryki, dla których pełne uzębienie jest powodem do wstydu, a także o mieszkańcach Borneo, którzy dla poprawy urody farbują zęby na czarno...). Nic więc dziwnego, że od najdawniejszych czasów ludzkość szukała sposobów na rozjaśnienie szkliwa zębów.

W starożytnym Egipcie stosowano „pastę do zębów”, której główny składnik stanowił ścierający pumeks. Rzymianie z kolei lubowali się w wybielaniu zębów ludzkim moczem, a ponadto twierdzili, że najlepsze właściwości wybielające daje mocz Portugalczyków. Nie mniej ważne były białe zęby dla starożytnych Azjatów, którzy dla higieny jamy ustnej żuli liście przeróżnych roślin lub sporządzali mikstury czyszczące, niekoniecznie bezpieczne dla zdrowia i życia.

Największy jednak „rozkwit” wszelkiego autoramentu usług „stomatologicznych” miał w średniowieczu. W tamtych czasach dentystą mógł być każdy, nawet jeśli się do tego całkowicie nie nadawał, wystarczyło chwytliwe hasło reklamowe, wątpliwego pochodzenia ziółka, trochę narzędzi i już można było zaczynać. Tak więc w średniowieczu z bolącym zębem można było zgłosić się do czarownika, kuglarza, a nawet... kata. Najbezpieczniej jednak było skorzystać z usług cyrulika - osoby, która zajmowała się goleniem, kąpaniem, czyszczeniem uszu, puszczaniem krwi, prostymi zabiegami chirurgicznymi i oczywiście leczeniem oraz wybielaniem zębów. Choć szereg usług oferowanych przez cyrulików brzmi wręcz zabawnie, w tamtych czasach prawdziwi medycy dostępni byli jedynie dla władców państw i bardzo zamożnych ludzi. Zęby jednak każdy chce mieć zdrowe i piękne, tu więc cyrulik służył wszelką, lepszą czy gorszą, pomocą. Wątpliwe jednak, czy z dzisiejszą wiedzą chcielibyśmy wybielać zęby średniowiecznymi metodami, rozpoczynając od starcia szkliwa zęba metalowym pilnikiem, a następnie nałożenia na zęby kwasu azotowego...

Nieco lepiej było w okresie renesansu, szczególnie za sprawą ogólnego rozwoju medycyny. Od tamtej pory stale ulepszano metody tak leczenia, jak i wybielania zębów.
Jednakże prawdziwy boom w tej dziedzinie nadszedł dopiero w drugiej połowie XX wieku, głównie w Stanach Zjednoczonych. W roku 1989 na rynek wprowadzono żel zawierający 10 procentowy nadtlenek karbamidu, substancji wybielającej. Stopniowo, po dziś dzień specjaliści z zakresu stomatologii estetycznej opracowują formuły preparatów wybielających, by na piękny uśmiech i białe zęby mógł pozwolić sobie każdy człowiek.


<< powrót do listy