Newsletter

Profilaktyka chorób jamy ustnej

Fluoryzacja zębów

Lakierowanie fluorowe jest zabiegiem profilaktycznym, polecanym zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Lakierowaniu poddawane są wszystkie zęby. Fluoryzacja ma na celu wzmocnienie szkliwa zębów (zwiększenie liczby jonów fluorowych zawartych w szkliwie). Fluor sprawia, że zęby stają się odporne na demineralizację i zapobiega powstawaniu próchnicy. Pierwiastek ten, zawarty w niewielkich ilościach w pastach do zębów i innych popularnych preparatach do stosowania w domu, na pewno wspomaga dbanie o zdrowe zęby, ale raz na jakiś czas warto wybrać się do gabinetu stomatologicznego i wykonać taki zabieg profesjonalnie.

Lakierowanie polega na naniesieniu preparatu o wysokim stężeniu fluoru na oczyszczone i osuszone zęby. Lakier fluorowy stosowany u dzieci ma barwę miodu (w przeciwieństwie do bezbarwnego, stosowanego u dorosłych), dzięki czemu lekarz stomatolog kontroluje ilość nakładanego preparatu. Zasychając na zębach, preparat ten tworzy przezroczystą warstwę ochronną, która stopniowo i długotrwale uwalnia niewielkie ilości leczniczego fluoru. Lakier fluorowy jest całkowicie bezpieczny i nie stwarza żadnego ryzyka przy przypadkowym połknięciu.   

Głównymi wskazaniami do lakierowania zębów są:

  • próchnica,
  • noszenie aparatu ortodontycznego,
  • używanie protez ruchomych,
  • choroba i przyjmowanie leków powodujących suchość jamie ustnej,
  • obnażenie szyjek zębowych,
  • inne.

Lakierowanie wykonuje się w zależności od skłonności do próchnicy, od jednego do czterech razy w roku - o częstotliwości zabiegu decyduje lekarz stomatolog.

Lakowanie i lakierowanie, to dwa często mylone z sobą zabiegi.

Lakowanie dotyczy głównie dzieci, lakuje się mleczne zęby trzonowe i stałe zęby trzonowe i przedtrzonowe (od „czwórek” do „ósemek”), u dorosłych jedynie tzw. „ósemki”, które, choć są zwane zębami mądrości, lubią szybko się „psuć”. U dzieci jako pierwsze wśród zębów stałych lakuje się „szóstki” (5-6 rok życia).

Natomiast lakierowanie, zwiększające poziom ochronnego fluoru w szkliwie, zalecane jest wszystkim osobom, bez względu na wiek.                             

Lakowanie i lakierowanie są podstawą współczesnej profilaktyki jamy ustnej i stanowią doskonały początek dbania o piękny, zdrowy uśmiech.

Usuwanie kamienia nazębnego (skaling)

Usuwanie kamienia nazębnego, znane także pod nazwą skaling, jest zabiegiem polegającym na oczyszczeniu płytki nazębnej z twardych złogów nazębnych, potocznie zwanych kamieniem nazębnym.

Co to jest kamień nazębny?

Kamień nazębny jest to zwapniała (zmineralizowana) płytka nazębna, którą tworzą złuszczone komórki nabłonka, resztki pożywienia, bakterie próchnicowe i substancje zawarte w ślinie. Początkowo odkładająca się płytka nazębna jest niewidoczna gołym okiem, kamień narasta stopniowo tworząc grube złogi o barwie znacznie ciemniejszej, niż kolor zębów. Tendencja do powstawania kamienia nazębnego jest inna u każdego człowieka, u niektórych występują naturalne skłonności do tworzenia się złogów, pomimo tego, że osoby te prawidłowo dbają o higienę jamy ustnej, nie palą tytoniu i właściwie się odżywiają. Na pewno jednak palenie tytoniu, a także spożywanie pokarmów barwiących, picie kawy i herbaty sprzyjają szybszemu powstawaniu kamienia i decydują o jego ciemnej barwie. Częste szczotkowanie zębów oraz używanie nici dentystycznych i płynów do płukania jamy ustnej spowalniają narastanie kamienia nazębnego, ale nie likwidują go. W przypadku dużych, nieestetycznych warstw złogów jedynym skutecznym rozwiązaniem jest usunięcie ich w gabinecie stomatologicznym za pomocą narzędzi ręcznych, mechanicznych, metodami ultradźwiękowymi, laserem lub podczas piaskowania. Kamień nazębny należy bezwzględnie usuwać - poza względami estetycznymi, kamień może powodować stany zapalne dziąseł i przyzębia, prowadzących do próchnicy i paradontozy.

Regularne usuwanie kamienia nazębnego gwarantuje promienny uśmiech, zdrowe zęby i dziąsła. Lekarze stomatolodzy zalecają profilaktycznie 1 - 2 zabiegi skalingu rocznie, ale liczba wizyt ustalana jest indywidualnie dla każdego pacjenta (w przypadku stanów zapalanych dziąseł i przyzębia skaling można wykonywać raz na kwartał).

Po zabiegu:
Przez 3 godziny po zabiegu nie wolno palić, pić kawy, herbaty, ani spożywać barwiących produktów.  Zęby po zabiegu są pozbawione warstwy ochronnej, chroniącej przed przebarwieniami.

Piaskowanie zębów

Piaskowanie polega na usuwaniu osadów z zębów przy użyciu tzw. piaskarki - specjalnego urządzenia, które kieruje strumień piasku dentystycznego na zęby.
Piaskowanie zębów powinno być wykonywane jako zabieg profilaktyczny, pomocny u osób ze skłonnościami do tworzenia się kamienia nazębnego. Piaskowanie wspomaga prawidłowe dbanie o higienę jamy ustnej, przeciwdziała rozwojowi bakterii próchnicotwórczych i powstawaniu stanów zapalnych przyzębia. Jest to zabieg szczególnie polecany dla osób palących i pijących kawę oraz herbatę.

Czy piaskowanie jest bolesne?

Nie, ale pacjenci mogą odczuwać minimalny dyskomfort. Piaskowanie jest zabiegiem całkowicie bezpiecznym. Pojawiająca się czasami nadwrażliwość dziąseł mija po kilku godzinach.

Po zabiegu
:
Przez 3 godziny po zabiegu nie wolno palić, pić kawy, herbaty, ani spożywać barwiących produktów.  Zęby po zabiegu są pozbawione warstwy ochronnej, chroniącej przed przebarwieniami.


<< powrót do listy